סוג האירוע

בחר הכל

קולוקוויום

סמינרים

כנסים וימי עיון

מועדון IAP

צהרי יום א'

הרצאות לקהל הרחב

ימים פתוחים וייעוץ

טקסים ואירועים מיוחדים

תחום האירוע

בחר הכל

ביה"ס לפיזיקה ולאסטרונומיה

החוג לאסטרופיזיקה

החוג לחומר מעובה

החוג לחלקיקים

המועדון האסטרונומי

סמינר באסטרונומיה ובאסטרופיזיקה: Discovery of large scale turbulent spatial PS in the observed Gamma ray data of FERMI/LAT in the LMC Implications for gas dynamics of the LMC

Mr. Daniel Besserglik, TAU

08 ביולי 2020, 16:00 
Zoom: https://zoom.us/j/7365745304 
סמינר באסטרונומיה ובאסטרופיזיקה

Zoom: https://zoom.us/j/7365745304

 

Abstract:

בעבודה זאת בדקנו את קיומן של קורלציות מרחביות ארוכות טווח בנתונים התצפיתיים של קרינת γ מן הענן המגלני הגדול LMC, שנמדדו על ידי LAT Fermi.קורלציות ארוכות טווח התגלו בגלקסיה זאת, לפני כשני עשורים, בנתונים של עוצמות ומהרויות של קו הפליטה של 21 ס״מ וכן בעוצמת קרינת אנפרא– אדום.
השתמשנו בנתוני מספרי הפוטונים לחישוב אוטוקרלציות, (PS (spectra power ,ו (SF ( functions structure.
התקבלה הוכחה ברורה לקיום קורלציות מרחביות ארוכות –טווח בסקלות מרחביות בתחום kpc 7÷ ∼ 4.0 .∼ הסקלה הגדולה ביותר היא בקרוב גודל הגלקסיה עצמה.
הפרשנות הסבירה ביותר של ממצא זה היא שהוא משקף את קיומה של טורבולנציה בגז HII באזורי יצירת הכוכבים. השיפוע הלוגריתמי של ה PS בסקלות הגדולות הוא 2 ∼ −ושל ה SF :1.
שני הערכים תואמים זה את זה, ומצביעים על טורבולנציה סופרסונית. זה אינו מפתיע שכן באזורי יצירת כוכבים ישנם גלי הלם וסילונים. הן ה PS והן ה SF בעלי שיפועים לוגריתמים תלולים יותר בסקלות קטנות. בחינת ההתנהגות זאת מובילה למסקנה שהעומק האפקטיבי של אזור פליטת ה γ הוא כ 9kpc.0.
הממדים הגדולים מחיבים מקור אנרגיה לטורבולנציה שממדיו כממדי ה LMC .מנגנון אפשרי הוא אי יציבויות בגז
שנבעו מאנטראקצית הגאות בין שני העננים המגלנים. סימולציות דינמיות הצביעו על מעבר קרוב בין העננים בערך לפני MYR 200 . יתכן שאנטראקצית גאות זאת היא שחוללה את יצירת הכוכבים המואצת ב LMC.
סביר שגם מקורות מקומיים יותר כגון סופרנובות, סילונים וגלי הלם תורמים אנרגיה לטורבולנציה.

 

 

 

 

מארגן הסמינר: ד"ר עומר ברומברג

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive