בוגרים מספרים - החוג לגאוגרפיה וסביבת האדם

עודכן: 04.02.2021

בוגרים מספרים - החוג לגאוגרפיה וסביבת האדם - נעם הירש

נעם הירש,

 

בוגר תואר ראשון במחלקה לגאוגרפיה ולימודי הסביבה באוניברסיטת בן-גוריון. בוגר תואר שני בחוג לגאוגרפיה במסלול 'חברה, סביבה ותכנון' באוניברסיטת תל אביב. כיום אני עובד כמנהל תחום ארצי לתכנון ובניה במשרד הבריאות. אני משמש כחבר ועדה במועצה הארצית לתכנון ובניה, המוסד התכנוני העליון במדינת ישראל לתכנון ובניה. במסגרת תפקידי אני אחראי על קידום מדיניות של בריאות בתוך הליכי התכנון והבנייה.

 

 באיזה חוג/ים למדת ומדוע בחרת בחוג/ים אלו?

בחרתי ללמוד בחוג "סביבה חברה ותכנון" מאחר שהחוג מקיף היבטים שונים בתכנון עירוני- תכנון פיסי, היבטים חברתיים, סביבתיים ועוד.

 

מדוע בחרת ללמוד באוניברסיטת תל-אביב?

כבר בסיום התואר הראשון, ידעתי שאת התואר השני ארצה לעשות באוניברסיטת תל אביב. רציתי להיחשף לעבודה של חוקרים מובילים בתחום כמו פרופ' טלי חתוקה, פרופ' טובי פסטנר, פרופ' עודד פוטשר ורבים וטובים אחרים.

 

במבט לאחור, האם היית בוחרת בתחום לימודים אחר?

אני מאוד אוהב את העשייה המקצועית ואת היכולת להשפיע על תהליכי קבלת ההחלטות ועל תכנון המרחב העתידי של מדינת ישראל, אז התשובה היא כמובן שלא.

 

למה את הכי מתגעגעת מתקופת הלימודים?

אני מתגעגע לתמימות, לפשטות והחממה של החיים הסטודנטיאליים. האפשרות להתעמק בדברים ולפתח תחומי חשיבה חדשים. העשייה במגזר הציבורי מצד אחד היא מאוד מספקת ומשמעותית, אך מהצד השני רוויה בקונפליקטים ואינטרסים שונים ואני חש שאני מתפכח ומגלה איך הדברים פועלים ב"עולם האמיתי".

 

האם שמרת על קשרים עם חברים/ מרצים מתקופת הלימודים?

בוודאי, תחום התכנון והבניה הוא תחום קטן, כולם מכירים את כולם ולכן יוצא לי להיות בקשר רציף עם חברים מספסל הלימודים. חברויות וקשרים אישיים הם מפתח חשוב על מנת לקדם תהליכים רוחביים.

 

איזה קורס היה מעניין באופן מיוחד?

קשה לי לשים את האצבע על קורס מסוים. במחלקה יש מגוון רחב של קורסים מרתקים ומעניינים. כל מרצה הוא עולם של ידע. המלצה שלי היא לקחת קורסים מגוונים כדי להיפתח לנושאים שונים ומגוונים. תחום התכנון ובניה הוא תחום בעל מערכת מורכבת, מערכת המכילה מספר גדול של מרכיבים אשר משפיעים זה על זה: מרחב, תחבורה, אנרגיה מתחדשת, עיצוב עירוני, סביבה בריאה, שינוי אקלים ועוד.

 

כמה זמן לקח עד שהשתלבת בשוק העבודה לאחר סיום הלימודים?

את התואר השני התחלתי כשהייתי כבר במסגרת שירות המדינה כמתכנן ערים במנהל התכנון. לדעתי ניתן למצוא משרות טובות בתחום בקלות יחסית ותמיד יש ביקוש למתכנני ערים.

 

איפה את/ה רואה את עצמך בעוד חמש שנים מהיום?

בעוד חמש שנים מהיום אני מקווה להיות בתפקיד ניהולי בכיר במגזר הציבורי.

 

אילו כלים רכשת במהלך הלימודים שמסייעים לך בעבודה היום?

לא מעט כלים. חשיבה ביקורתית. יכולת ניתוח מעמיקה. הבנה של תהליכים מורכבים. יצירת קשר בין אישי. רצון לחשוב מחוץ לקופסא ותמיד להיות בתנועה ולא לעמוד במקום.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>