דבר ראש ביה"ס

עודכן: 01.11.2021

ראש ביה"ס - פרופ' שי צוקר

ראש ביה"ס - פרופ' שי צוקר

בית הספר לסביבה ולמדעי כדור הארץ על שם פורטר הוא ביה"ס הצעיר ביותר בפקולטה. הוא הוקם ע"י כינוס תחת גג אחד של שלושה חוגים שלפני כן היו בפקולטות שונות – החוג לגאוגרפיה וסביבת האדם, החוג לגאופיזיקה והחוג ללימודי הסביבה. מטרת בית הספר היא לקיים רמה גבוהה של מחקר והוראה שמאפשרים הבנה של המערכות הטבעיות בכדור הארץ, השפעתן על האנושות והאינטראקציה ביניהן. כינוס חוקרים ממדעי הרוח והחברה והמדעים המדויקים בבית ספר אחד הוא מאתגר ובעל פוטנציאל לקידום מחקר שטרם נעשה באוניברסיטת תל-אביב. ההחלטה להקים את ביה"ס מתחייבת מההתפתחויות שהאנושות כולה חווה בשנים האחרונות בקצב מסחרר בכל הקשור ליחסיה עם הסביבה – החל משינויי אקלים גלובליים ואסונות טבע ( רעידות אדמה, שריפות, הצפות, סערות) וכלה בהתפרצות של מגיפות כמו הקורונה. למעשה, אנו נמצאים בנקודת זמן קריטית שתקבע האם הקידמה האנושית תמשיך בתנופתה לעבר עתיד טוב יותר, או שמא אנו נמצאים בסכנה ממשית לפגיעה עתידית חמורה באיכות החיים ובתוחלת החיים של האדם ובעלי החיים.

 

סדר היום הציבורי מכתיב צורך הולך וגובר במחקר ובהכשרת אנשי מקצוע במגוון תחומים הקשורים ליחסי האדם עם הסביבה. ההוראה והמחקר בבית הספר שלנו עוסקים בנושאים אלה, תוך עידוד וטיפוח מצוינות בתחומי המחקר הספציפיים יחד עם רכישת מיומנויות במחקר בינתחומי. אין כמו יחסי האדם והסביבה להדגים את הצורך הבוער בקידום מחקר בינתחומי. ייחודו של בית הספר מתבטא בכך שהוא משלב מחקר כמותי בדרך האופיינית למדעים המדויקים יחד עם מחקר איכותני, ומחקר מדעי בסיסי יחד עם מחקר יישומי בשילוב גופים חוץ אקדמיים כגון התעשייה, חברות יעוץ וגופי ממשל ופיקוח.

 

התארים המתקדמים שלנו – מאסטר או דוקטורט, פותחים צוהר לעולם מרתק של גילויים מדעיים ומאפשרים התנסות מעמיקה במחקר מדעי. אנו מציעים תוכניות מגוונות לתארים מתקדמים לתלמידים מצטיינים השואפים ללימודי המשך בתחומי המחקר של מדעי כדור הארץ הפיזיים והאנושיים: גאופיזיקה, רעידות אדמה, מדעים אטמוספריים, מדעים פלנטריים, אוקיאנוגרפיה, חישה מרחוק, לוויינים, מערכות מידע גאוגרפיות, (GIS) אקלים וסביבה, אנרגיה חלופית, הידרולוגיה, זיהום אויר ומים, תחבורה, תכנון ועיצוב עירוני, ערים חכמות,  גאוגרפיה חברתית-תרבותית, מדיניות סביבה ועוד.

 

אנו מזמינים את כל מי שניחן בסקרנות ושואף לחקור את כדור הארץ ואת יחסי האדם והסביבה לבוא וללמוד אצלנו. הלימודים לתואר מתקדם מתחילים בבחירת תחום המחקר וממשיכים עם מציאת מנחה מתאים מקרב אנשי הסגל. אתם מוזמנים לקרוא באתרים האישיים של חברי הסגל על פעילותם וליצור קשר עם אלו שנראים לכם מנחים פוטנציאליים.

 

בברכת שנת לימודים מוצלחת, פוריה ובריאה,

 

פרופ' שי צוקר

ראש בית הספר

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>