בוגרים מספרים - החוג לגאופיזיקה

עודכן: 07.01.2024

בוגרים מספרים - החוג לגאופיזיקה - זיו ספיר

זיו ספיר

 

אז מי את?

שמי זיו ספיר. אני מסיימת ממש בחודשים הקרובים תואר שני במדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל אביב. גם את התואר הראשון למדתי באוניברסיטת תל אביב, כאשר שילבתי פיזיקה ומדעי כדור הארץ בתואר דו-חוגי בפקולטה למדעים מדויקים. היום, במקביל לסיום כתיבת התזה, אני עובדת בחברת הייטק בשם Wix בתפקיד QA ו-Release Manager של אפליקציות. אני עוברת בחברה ובתפקיד זה כבר למעלה משנתיים.

 

מה למדת ולמה בחרת במקצוע זה?

למדתי תואר ראשון דו-חוגי המשלב פיזיקה ומדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל אביב. תמיד היה לי עניין רב בכדור הארץ ובכל תופעות הטבע, התפרצויות געשיות, רעידות אדמה, כל תופעות מזג האוויר וכמובן החלל ומערכת השמש. כשגיליתי את התואר הזה, די במקרה, בחוברת שקיבלתי לקראת השחרור מהצבא, ידעתי מיד שזה התואר שאליו ארצה להירשם: תואר שעוסק בכל מה שמסקרן אותי מאז שהייתי ילדה, ושבוגריו משתלבים בשלל תפקידים, בין אם בתחום החוג או בתפקידים מגוונים בחברות הייטק. החלטתי לשלב גם עם פיזיקה על מנת להרחיב אופקים אף יותר ולאפשר לעצמי לבחור בהמשך אחד מבין מגוון מסלולים אפשריים בסיום התואר: מחקרי בפיזיקה, מחקרי במדעי כדור הארץ או הייטק.
בסיום התואר הראשון, החלטתי להמשיך לתואר השני על מנת להתמקד בחקר מדעי כדור הארץ ובמדעי האטמוספירה בפרט.

 

למה בחרת ללמוד דווקא באוניברסיטת תל-אביב?

ידעתי שארצה ללמוד באוניברסיטת תל אביב בשל יוקרת האוניברסיטה ומיקומה, שאפשר לי הגעה נוחה ברכבת בכל יום ללא צורך לעבור לגור במעונות או דירה בקרבת הקמפוס.

 

במבט לאחור, היית בוחרת במקצוע אחר?

לא. ייתכן שהייתי משלבת מדעי כדור הארץ עם מדעי המחשב במקום עם פיזיקה, על מנת להשתלב יותר בקלות בתפקידים הכוללים תכנות בעולם ההייטק, אבל את מדעי כדור הארץ לא הייתי מחליפה באף תואר אחר, גם במבט לאחור.

 

למה את הכי מתגעגעת בלימודים?

לשיעורים המעניינים ולהפסקות עם חברים. השיעורים היו מרתקים ואף מפתיעים. אני זוכרת למשל שפרופ׳ קולין פרייס הציג לנו באחד משיעוריו חבר אשר עוסק בניסויי חשמל, והם הציגו ניסויים מעניינים מאוד המדמים ברקים לאורך כל השיעור. הניסויים היו מעניינים ומלמדים, וכולנו התרגשנו מאוד מהשיעור המיוחד.

 

האם שמרת על קשרים עם חברים/מרצים מהתואר?

בהחלט, גם עם חברים ממדעי כדור הארץ וגם מפיזיקה. במהלך התואר השני שימשתי כעוזרת הוראה עבור שני מרצים ואיתם אני שומרת על קשר גם עכשיו.

 

מהו הקורס שהכי אהבת בתואר?

מבוא למדעי האטמוספירה ופיזיקה של האטוספירה. אלה הקורסים שציפיתי להם ביותר כאשר נרשמתי לאוניברסיטה, והם לא אכזבו. למדנו על תופעות מזג האוויר השונות, ברקים, רעמים, היווצרות של משקעים שונים ועוד.

 

כמה זמן לקח עד שהתברגת לשוק העבודה לאחר התואר?

בין השנה השנייה לשלישית של התואר השני (כאשר נותר לי רק לכתוב את עבודת הגמר), התחלתי לחפש משרה מחוץ לאוניברסיטה והתקבלתי תוך זמן קצר למשרה הראשונה שפניתי אליה, משרת QA בחברת Wix לבניית אתרים. התחלתי במשרת סטודנט, ולאחר כשנה וחצי עברתי למשרה מלאה. כיום אני גם ממלאת מקום בתפקיד Release manager, תפקיד הכולל בניית גרסאות ושחרורן לחנויות האפליקציות, זאת בנוסף לתפקיד הרגיל שלי. בשני התפקידים יש אתגר ועניין, ניתוח נתונים, עבודת צוות ואפיק להתקדמות בחברה.

 

איפה את רואה את עצמך בעוד חמש שנים מהיום?

האופציות רבות ומגוונות, נעות בין מתכנתת מובייל (אפליקציות) לבין אנליסטית, בנוסף לשאיפה היא לעבור בסופו של דבר לחברת הייטק או סטאראפ העוסקים בניתוח ו/או חיזוי מזג אוויר.

 

אלו כלים רכשת במהלך הלימודים שמסייעים לך בעבודה היום?

במהלך התואר הראשון היו מספר קורסי תכנות מתחומים שונים, בין אם תכנות בשפת C או ניתוח נתונים ב-Matlab ויצירת גרפים, אלה היוו בסיס לכל שפות התכנות שלמדתי בהמשך ושיטות ניתוח הנתונים בהן אני משתמשת כיום. במהלך התואר השני, עסקתי בניתוח נתונים, כתיבת אפליקצייה למובייל וכתיבת קוד ליצירת גרפים ועיבוד הנתונים. כל אלה שימשו במהלך הקבלה שלי לתפקיד שאני נמצאת בו כיום, ויכולת הלמידה שפיתחתי במהלך התארים משמשת אותי בעבודתי ביום-יום. בנוסף, הכלים שרכשתי במהלך התארים ישמשו אותי בקרוב, כשארצה להתקדם ולעבור לתפקיד ולאתגר הבאים.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>