שאלות ותשובות נפוצות

עודכן: 30.12.2015
הרחב הכל
באיזה שלב יש לבחור מסלול לימודים בפיזיקה, והאם ניתן לעבור בין המסלולים השונים במהלך הלימודים?

יש לבחור את תכנית הלימודים לפני תחילת השנה הראשונה. ניתן לעבור מהמסלולים המשולבים למסלול פיזיקה חד-חוגי באישור ועדת הוראה. במקרה של מעבר כזה יש להשלים את הקורסים הרלוונטיים למסלול החדש.

מהי תכנית דו חוגית, ואיזה תואר אני מקבל - .B.Sc או .B.A?

התכנית הדו-חוגית מיועדת לתלמידים המעוניינים להרחיב אופקים בפיזיקה במקביל ללימודים בחוג נוסף בפקולטה או בפקולטה אחרת. ציוני הקורסים בתכנית דו-חוגית יינתנו בכל חוג בנפרד. התואר הניתן בתכנית זו הוא .B.Sc.

האם ניתן להמשיך לתואר שני בפיזיקה מתכנית דו-חוגית?

תלמיד שיסיים את לימודיו בתכנית דו-חוגית עם פקולטה אחרת ויבקש להמשיך לתואר שני בפיזיקה יחויב בלימודי השלמה שייקבעו עם ועדת ההוראה ללימודי המשך. יחד עם זאת, בתכנון מראש מול הוועדה החל מהשנה, ניתן ללמוד את כל קורסי ההשלמה הנדרשים כבר בהלך התואר.

האם יש רישום בסמסטר ב' לתואר ראשון בפיזיקה?

ניתן להתחיל את לימודי התואר הראשון בסמסטר א' בלבד מאחר שהקורסים הנלמדים בסמסטר א' מהווים דרישת קדם לקורסים הנלמדים בסמסטר ב' . עם זאת, תתאפשר קבלה לסמסטר ב' לתלמידים שלמדו את הקורס מבוא מתמטי  לפיזיקאים 1, או קורס שקול אליו, במוסד אקדמי מוכר לדוגמא חדו"א והשלמה לחשבון אינטגרלי של האו"פ.

האם ניתן להכיר בקורסים שנלמדו במוסד אקדמי אחר ומהו התהליך?

כן, ניתן להגיש בקשה לוועדת הוראה לפטור מקורסים שנלמדו במוסד אקדמי אחר. לבקשה יש לצרף אישור על הקורסים שנלמדו, ציונים ופירוט תוכן הקורסים. כמו כן קיים "אפיק מעבר מהאוניברסיטה הפתוחה", אפיק זה יאפשר לסטודנטים להתחיל את דרכם האקדמית במסגרת הגמישה של האוניברסיטה הפתוחה ואחר כך, אם יבחרו לעשות כן, להשלים לימודים לתואר ראשון חד-חוגי בפיזיקה בביה"ס לפיזיקה ולאסטרונומיה פרטים: http://www.openu.ac.il/afik/TAU_physics.html.

מדוע כמעט כל הקורסים בפיזיקה הם בעלי דרישות קדם?

הקורסים בפיזיקה בנויים נדבך על גבי נדבך. קביעת דרישות קדם לקורס נועדה בכדי למנוע השתתפות בקורס ללא הידע המוקדם הדרוש עבורו.

האם מומלץ ללמוד יותר מן העומס הממוצע אם בכוחי לעשות זאת?

ישנם תלמידים שבכוחם ללמוד יותר מהעומס המקובל והממוצע, אך גם לתלמידים אלו עדיף להשקיע את מירב זמנם ומרצם בהעמקה בקורסים הכלולים במסגרת הרגילה, במקום ללמוד קורסים נוספים. אם אתה בכל זאת מעוניין להירשם לקורסים נוספים, עליך לקחת בחשבון שאתה עלול לטעות בהערכת יכולת הלימוד שלך, ולכן מומלץ שהעומס הנוסף יפוזר בין מספר סמסטרים. אם מתברר לך תוך כדי הלימודים שנטלת על עצמך עומס גדול מדי - וותר מיד על חלק מן הקורסים.

מה לעשות אם אני מתקשה בקורס כלשהו?

ראשית, ניתן להיעזר במורה הקורס ובמתרגלים במהלך שעות הקבלה שלהם. מעבר לכך עליך להשקיע מאמץ וזמן בלימוד, בקריאת ספרות עזר ובפתרון תרגילים. פעמים רבות, מה שלא היה ברור בקריאה ראשונה נעשה ברור בקריאה השנייה או השלישית.

מה לעשות כאשר אני נקרא לשירות מילואים בזמן הלימודים?

אנו בבית הספר נסייע לך ככל האפשר להתגבר על החומר שתפסיד בשל שירות מילואים. יחד עם זאת, אנו ממליצים לפעול במידת האפשר לדחיית השירות לחודשי חופשת הקיץ, או לפחות לקיצור משמעותי שלו. אם לאחר פנייתך לקיצור השירות עדיין נדרש ממך שירות של יותר משבועיים במהלך שנת הלימודים, פנה ליועץ שנת הלימודים שלך. אם מתקיימת בחינה במועד בו הנך במילואים, אתה רשאי לבקש להבחן במועד מיוחד.

אני בעל לקות למידה, היכן מתבצע אבחון לימודי?

אבחון לימודי מתבצע במרכז לאבחון לקויות למידה של דקאנט הסטודנטים, טלפון: 03-6409692.

מהו פרק הזמן המקסימלי לסיום התואר הראשון? האם ניתן להאריך את הלימודים?

משך הלימודים לתואר ראשון ברוב תכניות הלימוד הוא 3 שנים (שישה סמסטרים). תלמידים יורשו להאריך את משך הלימודים במקרים חריגים ובאישור ועדת ההוראה. התכנית המשולבת בפיזיקה והנדסת חשמל היא תכנית ארבע שנתית.

האם קיימת מערכת מובנית בתכניות הלימוד בתואר הראשון? האם קיימת גמישות בבניית המערכת?

ככלל, תכניות הלימודים במסלולים השונים מובנות, אך קיימת גמישות קלה בבניית מערכת השעות.

מהו משקל הקורסים המתמטיים לעומת הקורסים הפיזיקאים בתואר הראשון בפיזיקה?

תואר ראשון בפיזיקה מהווה הכשרה בסיסית להמשך בתחום. המתמטיקה תופסת כמחצית מהלימודים בתחילת הדרך ובסה"כ כשליש מההכשרה הבסיסית. בתכנית המשולבת עם מתמטיקה קיימת חלוקה שווה בין פיזיקה למתמטיקה.

מהם הקריטריונים להצטיינות במסלולים השונים בבית הספר לפיזיקה?

מדי שנה מוענקות תעודות הצטיינות על הישגים בולטים מטעם רקטור האוניברסיטה ודיקן הפקולטה. אמות המידה נקבעות על ידי הדקאן מדי שנה. לקבלת תואר ראשון בהצטיינות יש לסיים בממוצע ציונים גבוה מ-90 ולהצטיינות יתרה בממוצע גבוה מ-95. 

האם ניתנות מלגות לימוד במסגרת התואר הראשון בפיזיקה?

תלמידים בעלי נתוני קבלה גבוהים זכאים למלגת לימודים, כדי לבדוק את זכאותך למלגה זו יש לבדוק בקישור: מלגות נוספות ניתנות במסגרת תוכנית המצטיינים של ביה"ס בשנה ג'. ניתן להגיש מועמדות למלגות שונות עבור התואר הראשון מחוץ למסגרת ביה"ס. לפרטים נוספים באתר הדקאנט: http://deanstudents.tau.ac.il/scholarships.html.

האם קיימת במסגרת תכנית הלימודים השתתפות במעבדות מחקר?

כן. במסגרת תכנית הלימודים בשנה השלישית מבצעים פרויקט המזכה את התלמיד בנקודות זכות לתואר. ניתן לבצע את הפרויקט גם במעבדות מחקר בביה"ס.

האם קיים סמסטר קיץ בבית הספר לפיזיקה?

לא מתקיים סמסטר קיץ בבית הספר לפיזיקה. תלמידים משנה ב' ומעלה יכולים לבצע עבודת מחקר במעבדות המחקר של חברי הסגל בחודשי הקיץ.

האם במסגרת לימודי התואר הראשון יש דגש על נושא אסטרופיזיקה ואסטרונומיה?

לא. בלימודי התואר הראשון נלמדים קורסי מבוא וקורסים בסיסיים. בשנה השלישית ניתן לבחור כקורסי בחירה קורסים מתחומי ההתמחות האפשריים לתארים מתקדמים כגון אסטרופיזיקה, חלקיקים, גרעין, חומר מעובה ועוד.

מתי אני יכול לבחור תחום ספציפי להתמחות במסלולים השונים?

תחום ספציפי להתמחות נבחר רק בתואר השני בפיזיקה.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>