תוכנית מצטיינים

עודכן: 19.12.2022

the Program for Outstanding Students

תוכנית מצטיינים

בית הספר לפיזיקה ולאסטרונומיה מציע  לתלמידים.ות מצטיינים.ות במיוחד לחוות חווית מחקר אמיתית ולהתחיל במחקר כבר במהלך התואר הראשון, ובכך לסלול את דרכם להמשך ישיר וטבעי ללימודים מתקדמים בפיזיקה.

 

התוכנית תאפשר לתלמידים.ות מצטיינים.ות להעשיר את ידיעותיהם.ן מעבר לנלמד בתכניות הלימוד ותכלול פרויקט מחקר עצמאי בהנחיה אישית של חבר.ת סגל ביה"ס, וכן העשרה בלימוד עצמי מודרך.

 

בשנה א' בתום הסמסטר הראשון יוצע לתלמידים.ות עם ממוצע ציונים 90 ומעלה (מועד א') להשתלב בתוכנית המצטיינים של בית הספר שתכלול בנוסף לתוכנית הלימודים:

 

שנה א', סמסטר ב' – סמינר תלמידים.ות מצטיינים.ות

שנה ב', סמסטר א' וסמסטר ב' – סמינר תלמידים.ות מצטיינים.ות

שנה ג' – פרויקט מחקר

 

תלמיד.ה המשתתף.ת בתוכנית חייב.ת לעמוד בהצלחה בכל מטלות התוכנית, לשמור על ממוצע ציונים 90 ומעלה, העמידה בתנאי התוכנית תיבדק בסוף שנה א' וכן בסוף שנה ב'.

 

לתלמידים.ות בתוכנית שיעמדו בתנאי המעבר הנ"ל (ממוצע 90) תינתן מילגה

על סך 1500 ₪ בסוף סמסטר א' של שנה ב' ובנוסף 1500 ₪ בסוף השנה

 

בשנה ג', במהלך השנה יבצעו התלמידים.ות פרויקט מחקר מדעי בהיקף שנתי עם חבר.ת סגל מבית הספר. נושא הפרויקט הוא חלק מהמחקר השוטף של חבר.ת הסגל, ובכך ניתנת הזדמנות לחקור בעיות עכשוויות בחזית הפיזיקה ולהכיר מקרוב תחום מחקר וקבוצת מחקר באוניברסיטה. הפרויקט עשוי להוות בסיס לעבודת מחקר לתואר מוסמך או דוקטורט ישיר.

 

על התלמידים.ות להגיש תוכנית מחקר קצרה בתחילת שנה ג' לוועדה המרכזת את התוכנית, עם אישור תוכנית המחקר על ידי הוועדה מקבלים.ות התלמידים.ות מלגת לימודים בסך 3000 ש"ח. בסוף השנה מגישים.ות התלמידים.ות עבודה המסכמת את המחקר. לעתים, עבודות אלה מתפרסמות בכתבי עת מדעיים בינלאומיים. הציון לפרויקט המחקר ייקבע על ידי הוועדה, תוך התחשבות בהמלצת מנחה.ת הפרויקט. משקל ציון זה לקראת התואר הראשון הינו 6 ש"ס. המשתתפים.ות בפרויקט המחקר פטורים.ות משני ניסויים של מעבדה ג' שמשקלם ביחד אף הוא 6 ש"ס.

 

 

פרטים ותאריכים חשובים לתלמידים.ות המשתתפים.ות בפרויקט המחקר בשנה ג':

 

לפני תחילת שנת הלימודים - עד לתאריך שיפורסם מראש מידי שנה יש להגיש טופס הרשמה לתוכנית המצטיינים. 

 

עד שלושה שבועות מתחילת סמסטר א' - יש להודיע לוועדת תוכנית המצטיינים מהו התחום הכללי של פרויקט המחקר שנבחר ומיהו.י חבר.ת הסגל שי.תנחה, חברי הוועדה, כל אחד.ת בתחומו.ה, ישמחו לעזור לתאם זאת במידת הצורך.

 

עד תשעה שבועות מתחילת סמסטר א' - יש להגיש לוועדת תוכנית המצטיינים הצעת מחקר בת עמוד אחד או שניים, שתכתב בעזרת המנחה, המסבירה בקצרה ובקווים כלליים מה מתכוונים לחקור וכיצד מתכוונים לעשות זאת.

 

בסיום עבודת המחקר, ולא יאוחר מסוף חודש אוגוסט - יש להגיש עבודת סיכום, שהציון עליה יינתן ע"י המנחה, ויאושר ע"י הוועדה. זה יהיה הציון בקורס "פרויקט מחקר לתלמידי תוכנית המצטיינים" (0321-3300) שמשקלו 6 נקודות זכות. יש להדגיש כי פרויקט המחקר ועבודת הסיכום הם אישיים. ככלל, אין אפשרות לשיתוף של מספר סטודנטים.ות באותו פרויקט.

 

תלמידי.ות התוכנית הממשיכים ללימודים מתקדמים בבית הספר לפיזיקה ולאסטרונומיה יהיו זכאים.ות למלגה מוגדלת בשנה הראשונה של התואר השני, וכן להחזר הוצאות הרישום לתואר. המשך המלגה והיקפה בשנה השנייה לתואר השני נקבעים על פי ציוני התלמידים.ות בשנה הראשונה.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>