תכנית משולבת לקראת התואר "בוגר אוניברסיטה" במדעי המחשב-מדעי החיים עם התמחות בביואינפורמטיקה

עודכן: 19.07.2018

קורסים, שעות ודרישות קדם:

מבוא

ביואינפורמטיקה (Bioinformatics) הוא תחום מדע חדש העוסק בפיתוח טכניקות במדעי המחשב ומימושן כדי לפתור בעיות במדעי-החיים. תחום זה התגבש בעשורים האחרונים עקב הצטברות מואצת של מידע ביולוגי: התפתחות הביוטכנולוגיה ופרויקט הגנום האנושי יצרו מצב שבו נצברים במהירות מיליארדים רבים של פריטי מידע (החל מסדרות DNA וכלה במבני חלבונים). כיום ברור כי הדרך היחידה לניצול מושכל של המידע היא על-ידי פיתוח כלים וטכניקות חישוביות מתאימות.

 

מטרות התכנית

  • הכשרת סטודנטים בעלי ידע בין-תחומי ממוקד, שיוכלו להשתלב בחברוֹת ביואינפורמטיקה וביוטכנולוגיה קיימות וכן להקים חברות הזנק (Start-up).
  • חיזוק המחקר הבסיסי והיישומי באוניברסיטה והידוק הקשרים בין קבוצות מחקר מפקולטות שונות.
  • חיזוק הקשר עם התעשייה בתחום נדרש ומתפתח במהירות.
  • הצבת אוניברסיטת תל-אביב כאחד ממוקדי המחקר וההוראה בתחום בארץ ובעולם.
  • סיוע וחיזוק לפיתוח תעשייה חדשנית המשלבת מרכיבים של היי-טק (High‑tech) לפיתוחים ברפואה, חקלאות ומדעי החיים, המתפתחת במהירות רבה בעולם.

 

סדרי הלימודים

התכנית מרוכזת ומנוהלת על ידי צוות בין-פקולטטי משתי הפקולטות. צוות זה משמש ועדת קבלה וועדת הוראה לתכנית. בראש הצוות עומד רכז אקדמי.

 

הטיפול המנהלי בתלמידים נערך על ידי מזכירויות הסטודנטים בשתי הפקולטות, כמקובל בתכניות דו-חוגיות. הרכז האקדמי יפתור בעיות שיתעוררו במערכת הלימודים תוך תיאום עם שני הדקאנים ועם ועדות ההוראה של שתי הפקולטות.

 

בגמר הלימודים הבוגרים יוכלו להמשיך בתכנית לימודי מוסמך במסלול ביואינפורמטיקה (כפוף לתנאי הקבלה של התכנית).

תלמידי התכנית יוכלו להמשיך ללימודי תארים גבוהים במדעי החיים או במדעי המחשב. ההשלמות שיידרשו ייקבעו לפי הכללים הנהוגים לגבי בוגרי המסלול הדו-חוגי המבקשים להמשיך לתואר גבוה באותה פקולטה.

 

דרישת ידע בפיזיקה:

במסגרת לימודי התכנית, נדרשים התלמידים אשר לא נבחנו בבגרות ברמת 5 יח"ל בציון עובר, להשלים קורס הכנה בפיזיקה המקנה פטור מלימודי פיזיקה.  ניתן להשלים קורס זה במהלך חופשת הקיץ שלפני תחילת הלימודים או עד תום שנה א'.

הקורס ניתן במסגרת הפקולטה לרפואה והוא מקנה פטור לתלמידי ביואינפורמטיקה בלבד.  תלמידים אשר נבחנו בבגרות מוזמנים גם הם לקחת את הקורס לצורך רענון הידע אם ברצונם לכך.

הציון הנדרש לקבלת פטור הוא ציון 80.

לקבלת מידע אודות פרטי הקורס בית הספר לרפואה.

 

תיאור התכנית

התכנית מבוססת על עמידה בכל הדרישות במסלולים הדו-חוגיים במדעי המחשב ובמדעי החיים, בתוספת שישה קורסים ייעודיים בביואינפורמטיקה.

חלוקת השעות בתכנית:

 

קורסים במדעי המחשב: 70 ש"ס
קורסים במדעי-החיים: 65 ש"ס
קורסים ייעודיים: 19-18 ש"ס
סה"כ: 154-153 ש"ס *

 

 

ממוצע ציונים

ממוצע הציונים בתום כל שנת לימודים, בכל אחד מהחוגים, צריך להיות 75 לפחות. תלמיד שלא יעמוד בדרישה זו, יועבר לתכנית הלימודים הדו-חוגית במדעי המחשב ובביולוגיה.

 

ציון גמר

עם סיום הלימודים יקבל התלמיד שני ציוני גמר, בהתאם לממוצע ציוניו בכל חוג.


 

לרשימת הקורסים, השעות ודרישות הקדם >

 

* על שעות אלה יש להוסיף 4 ש"ס במסגרת "כלים שלובים".

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>