תכנית מצטיינים

עודכן: 22.08.2019

בית הספר לפיזיקה ולאסטרונומיה מציע לתלמידים מצטיינים במיוחד לחוות חווית מחקר אמיתית ולהתחיל במחקר כבר במהלך התואר הראשון, ובכך לסלול את דרכם להמשך ישיר וטבעי ללימודים מתקדמים בפיזיקה. 

התכנית תאפשר לתלמידים מצטיינים להעשיר את ידיעותיהם מעבר לנלמד בתכניות הלימוד ותכלול פרויקט מחקר עצמאי בהנחיה אישית של חבר סגל ביה"ס, וכן העשרה בלימוד עצמי מודרך.

 

בשנה א' בתום הסמסטר הראשון  יוצע לתלמידים עם ממוצע ציונים 90 ומעלה להשתלב בתכנית המצטיינים של בית הספר שתיכלול בנוסף לתכנית הלימודים:

סמינר תלמידים מצטיינים (0321.1702) - שנה א', סמסטר ב'

סמינר תלמידים מצטיינים - שנה ב', סמסטר א' (0321.2701) + סמסטר ב' (0321.2702)

פרוייקט מחקר – שנה ג'

 

תלמיד המשתתף בתכנית חייב לעמוד בהצלחה בכל מטלות התכנית, לשמור על ממוצע של 90 לפחות. העמידה בתנאי התכנית תיבדק בסוף שנה א' וכן בסוף שנה ב'.

לתלמידים בתכנית שיעמדו בתנאי המעבר הנ"ל (ממוצע 90) תינתן מילגה על סך 1500 ₪ בסוף סמסטר א' של שנה ב' ובנוסף 1500 ₪ בסוף סמסטר ב' של שנה ב'.

 

במהלך שנה ג' יבצעו התלמידים פרויקט מחקר מדעי בהיקף שנתי עם חבר סגל מבית הספר. נושא הפרויקט הוא חלק מהמחקר השוטף של חבר הסגל, ובכך ניתנת הזדמנות לחקור בעיות עכשוויות בחזית הפיזיקה ולהכיר מקרוב תחום מחקר וקבוצת מחקר באוניברסיטה. הפרויקט עשוי להוות בסיס לעבודת מחקר לתואר מוסמך או דוקטורט ישיר.

על התלמידים להגיש תכנית מחקר קצרה בתחילת שנה ג' לוועדה המרכזת את התכנית, עם אישור תכנית המחקר על ידי הוועדה מקבלים התלמידים מלגת לימודים בסך 3000 ש"ח. בסוף השנה מגישים התלמידים עבודה המסכמת את המחקר. לעתים, עבודות אלה מתפרסמות בכתבי עת מדעיים בינלאומיים. הציון לפרויקט המחקר ייקבע על ידי הוועדה, תוך התחשבות בהמלצת מנחה הפרויקט.

 

משקל ציון זה לקראת התואר הראשון הינו 6 ש"ס. המשתתפים בפרוייקט המחקר פטורים משני ניסויים של מעבדה ג' שמשקלם ביחד אף הוא 6 ש"ס.

 

 

פרטים ותאריכים חשובים לתלמידים המשתתפים בפרוייקט המחקר בשנה ג':

 

עד שלושה שבועות מתחילת סמסטר א' יש להודיע לוועדת תכנית המצטיינים מהו התחום הכללי של פרויקט המחקר שנבחר ומיהו איש הסגל שינחה, חברי הוועדה, כל אחד בתחומו, ישמחו לעזור לתאם זאת במידת הצורך.

 

עד תשעה שבועות מתחילת סמסטר א', יש להגיש לוועדת תכנית המצטיינים הצעת מחקר בת עמוד אחד או שניים, שתכתב בעזרת המנחה, המסבירה בקצרה ובקווים כלליים מה מתכוונים לחקור וכיצד מתכוונים לעשות זאת.

 

בסיום עבודת המחקר, ולא יאוחר מסוף חודש אוגוסט, יש להגיש עבודת סיכום, שהציון עליה יינתן ע"י המנחה, ויאושר ע"י הוועדה. זה יהיה הציון בקורס "פרויקט מחקר לתלמידי תכנית המצטיינים" (0321-3300) שמשקלו 6 נקודות זכות. יש להדגיש כי פרויקט המחקר ועבודת הסיכום הם אישיים. ככלל, אין אפשרות לשיתוף של מספר סטודנטים באותו פרויקט.

 

תלמידי ההתכנית הממשיכים ללימודים מתקדמים בבית הספר לפיזיקה ולאסטרונומיה יהיו זכאים למלגה מוגדלת בשנה הראשונה של התואר השני, וכן להחזר הוצאות הרישום לתואר. המשך המלגה והיקפה בשנה השנייה לתואר השני נקבעים על פי ציוני התלמידים בשנה הראשונה.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>