פרופ' אביבי יבין - הספד

עודכן: 28.09.2017

2016-1929

אביבי יבין, פרופסור בביה"ס לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל-אביב נולד ב-1928 בזיכרון יעקב והלך לעולמו ב-5.2.16 בתל-אביב.

 

אביבי יבין שירת בפלמ"ח במלחמת השחרור ולמד באוניברסיטה העברית לתואר ראשון בפיזיקה. הוא המשיך בלימודיו באוניברסיטת וושינגטון בסיאטל, ארה"ב, שם קיבל תואר דוקטור בפיזיקה גרעינית בשנת 1958. באותה שנה עבר לאוניברסיטת אילינוי באורבנה-שמפיין תחילה כעמית בתר דוקטור ובהמשך כאיש סגל והגיע לדרגת פרופסור מן המניין. בתקופה זו זכה גם להיבחר כעמית האגודה האמריקאית בפיזיקה בזכות שיטה מקורית שפיתח לחקר רמות אנלוגיות בגרעינים, נושא בעל חשיבות בחקר מבנה הגרעין.

 

בשנים 1962-1960 שהה בישראל בוועדה לאנרגיה אטומית ועסק במחקר בכור בנחל שורק. בתקופה זו ריכז את עבודת הוועדה הבין מוסדית להקמת מאיץ לאומי שבראשה עמד פרופ' סולי כהן מהאוניברסיטה העברית. בשנת 1967 הגיע לאוניברסיטת תל-אביב על פי הזמנת פרופ' יובל נאמן על מנת להקים קבוצת מחקר בפיזיקה גרעינית. הקבוצה הוקמה בתוך כשנתיים וכללה ארבעה פיזיקאים ניסיונאים ושני תיאורטיקאים. בהמשך הצטרפו לקבוצה, שהפכה לחוג לפיזיקה גרעינית, עוד שני ניסיונאים ושלושה תיאורטיקאים. הקבוצה התמקדה בחקר אינטראקציות של פיונים ושל אלקטרונים עם גרעינים ונחשבה בין המובילות בעולם.

 

בשנים 1976-1971 היה דיקאן הפקולטה למדעים מדויקים ופעל רבות למענה. כמו כן היה חבר בחבר הנאמנים של האוניברסיטה ופעל רבות בחיים האקדמיים באוניברסיטה בתפקידים פורמליים ובלתי פורמליים.

 

בשנת 1977 הקים את פרויקט המחקר האוניברסיטאי על השלום. במסגרת זו בוצעו מחקרים בנושא והוא גם יצר קשרים עם אוניברסיטאות במצרים. נושא השלום היה קרוב לליבו, כתב ועסק בו עד יומו האחרון.

 

 

דני אשרי

​אוניברסיטת תל-אביב

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>