פרופ' אודט בנארי - הספד

עודכן: 02.10.2017

2016-1938

אודט נולדה בתאריך 6.3.38 בבוקרשט שברומניה. אביה היה רופא והיא התגוררה ברחוב מרכזי שהיה קרוב למרכזי תרבות שונים. היא אהבה לבקר במרכז מוזיקה יפהפה שם היא פיתחה את אהבתה למוזיקה קלאסית. את לימודי התואר הראשון בפיזיקה היא סיימה בשנת 1960. שנה מאוחר יותר היא נישאה לוילי. את הנישואים היה צורך להסתיר, על מנת לאפשר להם לצאת לישראל. אי לכך אודט עלתה ארצה בשנת 1962, שנה לאחר עלייתו של וילי. שניהם למדו לתואר שני בפיזיקה, ואודט המשיכה לדוקטורט אותו סיימה בהנחיית גדעון אלכסנדר במכון וייצמן ב-1967.

 

אודט הצטרפה לבית הספר לפיזיקה לאחר תקופת פוסט-דוקטורט בברקלי, כחברת סגל ראשונה בתחום החלקיקים האלמנטאריים בישראל. גם וילי הצטרף לבית הספר במסגרת המעבדה לפיזיקה רפואית, לה תרם עד לפטירתו בשנת 1993.

 

אודט חקרה בפיזיקה ניסיונית של חלקיקים אלמנטאריים במאיצים של ברקלי, בוסטון, צרן וברוקהייבן. קבוצת מחקר עיקרית שבמסגרתה עבדה בצרן ובברוקהייבן רוכזה בידי ביל וויליס. יחד אתה נמנו על קבוצה זו עמיתיה יונה אורן, שמואל דגן ודוד ליסאואר. עבודתה המדעית התרכזה בנושאי חומרה, כגון מיפוי שדות מגנטיים של אטלס ומבנה ספקטרומטר המואונים בגלאי זה.

 

לאודט ולוילי נולדו שני בנים. כמה שנים לאחר מותו של וילי, נישאה אודט ליוליו שטומר, פיזיקאי מאותו תחום, שהיה חבר ילדות של אודט ווילי. הם פעלו באותם מרכזים מדעיים, וחילקו את זמנם בין ניו-יורק, ז'נבה ותל-אביב. בין השאר הם עבדו יחד על מיפוי הקלורימטר של גלאי אטלס בצרן. יוליו נפטר בשנת 2008.

 

אודט זכתה לגדל שישה נכדים שהסבו לה הנאה מרובה. בשנותיה האחרונות היא בילתה את עיקר זמנה ברמת-אביב, במסגרת משפחתה וחברותיה. היא גם המשיכה להתעניין ולתרום לפיזיקת החלקיקים ונהנתה משיחות ודיונים עם עמיתיה יונה אורן, אשר גוטסמן, שמואל דגן ויבגני לוין.

 

אודט נפטרה ביום 18.4.2016 היא תיזכר על ידי כל מכיריה בזכות הקסם האישי שלה ועדינות הליכותיה. יהי זכרה ברוך.

 

 

פרופ' דוד הורן

​אוניברסיטת תל-אביב

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>