פרופ' נחום קריסטיאנפולר - הספד

עודכן: 03.06.2018

2017-1920

הכרתי את נחום, פרופ' קריסטיאנפולר, לפני כמעט 60 שנה. ב-1958 הייתי תלמיד שנה ראשונה למתמטיקה ופיסיקה באוניברסיטה העברית. המתרגל בקורס לפיסיקה קלסית היה נחום קריסטיאנפולר. היה ברור שהוא איננו אסיסטנט רגיל. הוא היה מנוסה יותר משאר האסיסטנטים וכן היה מבוגר יותר מכולם. מצחיק להגיד את זה עכשיו, כשאני כמעט בן שמונים, אבל הוא היה באמת מבוגר, בן 38. נחום עבד אז על הדוקטורט שלו במחלקה של פרופ' הלפרין.

 

ארבע שנים אחר כך, התחלתי לעבוד על עבודת המאסטר שלי אצל דר' ברנר, במחלקה של הלפרין. נחום היה אז בפוסט דוקטורט ברוצ'סטר. נושאי המחקר שלנו היו קרובים למדי כבר אז. נחום עבד על סודיום סליצילט, חומר הדומה בתכונותיו הרפואיות לאספירין. לחומר זה תכונות אופטיות מעניינות אותן חקר נחום בארה"ב, ופרסם כמה מאמרים על התוצאות.

 

לאחר מכן חזר נחום לארץ ובמקביל לעבודה באוניברסיטה העברית, החל ללמד במחלקה לפיזיקה באוניברסיטת תל-אביב שהייתה ממש בחיתוליה. לאט לאט התחזקו קשריו בתל אביב והוא הקים מעבדת מחקר, עבר לגמרי לאוניברסיטת תל אביב והיה אחד מאנשי הסגל הקבועים הראשונים במחלקה לפיזיקה.

 

בשנת 1968, המחלקה לפיזיקה בראשות פרופ' יובל נאמן, הייתה בהתפתחות מהירה, וגייסה אנשי סגל חדשים. נחום שהיה בכנס בארצות הברית, בא לבקר אותי במכון הטכנולוגי של ברוקלין שם עבדתי כפוסט דוקטורנט. מטרת הביקור הייתה לגייס אותי לאוניברסיטת תל אביב ולאחר שנה כשההליכים הושלמו, הגעתי לתל אביב. מאז עבדנו יחד במשך למעלה מ-45 שנה עד ששנינו, כל אחד בתורו, נעשינו פנסיונרים, ובעצם גם כמה שנים אחר כך המשכנו לעבוד.

 

בתקופה ארוכה זו הדרכנו ביחד כמה מסטרנטים ודוקטורנטים ופרסמנו כ-50 מאמרים משותפים. כמובן, נחום פרסם בנוסף גם מאמרים רבים אחרים. במשך השנים נפגשנו, כמובן, גם בנסיבות חברתיות הן בארץ והן בחו"ל. למשל, אני זוכר ששולה ואני נפגשנו באוקספורד ב-1976 עם ברכה ונחום ובעצם, גם עם אמה של ברכה, בזמן ששנינו עבדנו בחודשי הקיץ באוניברסיטת אוקספורד. במקרים רבים השתתפנו באותם כנסים מדעיים בינלאומיים בחו"ל, מה שנמשך למעשה עד השנים האחרונות, לאחר שנחום עבר את גיל 90.

 

במשך שנותיו באוניברסיטת תל אביב, בנוסף לפעילותו המדעית וההוראה היה נחום פעיל גם בנושאים אחרים. במשך זמן די ארוך היה ראש החוג למדע כללי שפעל בפקולטה למדעים מדויקים באוניברסיטה. כמו כן שימש במשך שנים רבות כחבר בוועד הסגל האקדמי באוניברסיטה וכראש הוועד במשך תקופה מסוימת. גם כשיצא לגמלאות המשיך לייצג את הגמלאים בוועד, ונחשב לידען ברזי תנאי ההעסקה של אנשי הסגל. את כל תפקידיו ומטלותיו מילא נחום ברוח טובה ובידידות רבה עם כל הסובבים אותו.

 

יהי זכרו ברוך!

ראובן חן

  

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>