פרופ' אורי מאור - הספד

עודכן: 14.01.2018

2016-1937

אורי נולד בתל-אביב ב-1.1.1937. מוצא הוריו, איטה ומשה במולדבה (בסרבה). אחרי נישואיהם הם עברו לבריסל להשלמת לימודיהם: משה כרוקח, איטה למדה כימיה. ב-1934 הם עלו ארצה והתיישבו בתל-אביב.

עם הכרזת המדינה ב-1948 משה התגייס לחייל הרפואה של צה"ל. יותר מאוחר הוא הצטרף למשרד הביטחון שם עבד עד ליציאתו לגימלאות.

 

אורי למד בתל-אביב בבית ספר "לדוגמא" ובתיכון בבית ספר הידוע "תיכון חדש". במשך שנותיו בתיכון הוא היה מאוד פעיל בתנועת הנוער "השומר הצעיר". ב-1955 התחיל את לימודיו בפיזיקה באוניברסיטה העברית. הוא סיים את למודי המאסטר ב-1960 והמשיך כדוקטורנט במכון ויצמן למדע. הוא סיים את הדוקטורט ב-1963 בהנחיתו של פרופ' גדעון יקותיאלי.

 

תוך כדי לימודיו אורי התחתן עם שילה (אוםטין). הם היו ביחד 52 שנה עד לפטירתה טרם עת ב-2015. היו להם שלוש בנות: יסמין, הדס ואירית, ושבעה נכדים.

 

אורי היה עמית בתר דוקטורנט בשנים 1966-1963 ב-SLAC וב-Harvard וב-1967-1966 ב-CERN. לאחר מכן הוא חזר למכון ויצמן כעמית מחקר. ב-1968 הוא הצטרף לסגל המחלקה לפיזיקה באוניברסיטת תל-אביב ונישאר באוניברסיטת תל-אביב עד לפרישתו ב-2005.

 

נושאי המחקר של אורי היו בתחום הפנומלוגיה של חלקיקים אלמנטאריים, בעיקר בתחום האינטראקציות החזקות והאלקטרומגנטיות. המטרה העיקרית של מחקריו היתה למצוא פשרה בין הגישה התיאורטית והתוצאות הניסיוניות. יחד עם עמיתיו אשר גוטסמן ויבגני לוין הם ניסו לפתח תאור תיאורטי של ריאקציות כגון פיזור אי-אלסטי עמוק בוירטואליות קטנה של הפוטון (מודלים של דומיננטיות וקטורית והכללות שלהם) ובערכים קטנים של אקס, (תיקוני "בליעה" ורוויה של צפיפות הגלואונים): והאינטראקציות החזקות של הדרונים באנרגיות גבוהות. הקבוצה מתל-אביב היתה בין הבודדות שהיתה מוכנה לנתח את התוצאות של אינטראקציות "רכות" במאיץ החדש ב-CERN. הם הצליחו ליצור מודל המתאר את כל התוצאות הניסיוניות של המאיץ, והמכיל אספקטים תיאורטיים המבוססים על פיתוח של תיאוריה אפקיבית של חרמודינמיקה קוונטית באנרגיות גבוהות.

 

במשך הקרירה שלו, אורי ביקר ושיתף פעולה עם קבוצות מחקר מובילות באוניברסיטות ומעבדות בעולם כולל:

Stanford, Harvard, University of California(UC Berkley, UCLA, UC Irvine), University Of Illinois (Chicago, Fermilab, Urbana/Champaign), University of Rio de Janeiro,  CERN, Etranger Saclay, DESY-Hamburg University, KEK Japan, Westfield College-London and others.

 

נאמן למצפונו, גם בזמנים שדעותיו התנגשו עם הדעות המקובלות, אורי היה מאד פעיל פוליטית במשך כל חייו. בשנות השבעים הוא היה במגע עם נציגי אש"ף לקידום השלום במזרח התיכון. יותר מאוחר הוא היה מעורב בהרבה קבוצות שמאלניות, כולל "שלום עכשיו", "עד כאן", "אקדמאים נגד כיבוש". הוא היה חבר של המועצה הישראלית למען שלום ישראלי-פלסטיני.

 

אורי היה פעיל למען מסורבי עלייה יהודים בבריה"מ שנמנעה מהם הרשות להגירה. הוא פגש והתיידד עם רבים ממסורבי העלייה בכנסים שונים שהשתתף בהם בבריה"מ. בקיץ 1970 בכנס רוצ'סטר בקייב הוא פגש לראשונה את הפיזיקאי הנודע גריבוב והם נשארו ידידים קרובים לאחר מכן.

  

בנסיעותיו הרבים מסביב לעולם, אורי תמיד מצא זמן לבקר במקומות מרוחקים, להתיידד עם המקומיים, להרחיב את ידיעותיו בהיסטוריה, תרבות ואמנות של המקום. אורי גם היה ידען בנושא מוזיקה קלאסית.

 

אורי נפטר באופן בלתי צפוי ב 14 לאוגוסט, 2016.

 

 

אשר גוטסמן, יבגני לוין ומשפחת מאור

אוניברסיטת תל-אביב

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>