כימיה אורגנית

עודכן: 26.12.2022

כימיה אורגנית

כימיה אורגנית הינו ענף בכימיה בו נלמדות תכונותיהן של תרכובות המכילות פחמן וחיבורן, הראקטיביות שלהן והמנגנון של דרך הכנתם.

 

ניתן להתחקות אחר מקורות הכימיה האורגנית המודרנית עד אמצע המאה ה- 19 כאשר פרידריך ולר סינתז אוראה והראה בפעם הראשונה שאדם יכול להכין תרכובות אורגניות. תחום שנחשב עד אותם ימים, ליצירתו הבלעדית של האל.

 

תחילת הדרך הייתה צנועה, מאחר ותחום זה היה חדש לחלוטין, ראשית היה צורך בהבנת תופעות ולייסד חוקי יסוד. כתוצאה מכך, התחולל פרץ של תגליות מתקדמות אשר הפכו את הכימיה האורגנית לתחום מדע מהשימושיים ביותר עבור המין האנושי, האחראי לקיומה של אחת התעשיות הפורות ביותר בעולם. וודאי מוכרים לך הפולימרים שפותחו עבור רוב הבגדים והנעליים שלנו. כגון פוליאסטרים, אקרילטים, פוליאמידים וכדומה. סוגים שונים של פוליאתילנים ופרופילנים, סוגים רבים של ניילון המצויים בשטיחים, צמיגים, מכוניות, בתים וכו'. מהטפלונים העמידים ביותר ועד לפולימרים מתכלים, כולם מקורם בכימיה האורגנית.                                                                                  

 

ללא מיזוג אויר, קירור, ייצור נייר ומאות צבעים בוהקים ועוד, עולמנו לא היה כפי שהוא. כמובן, שללא כימיה אורגנית המודרנית, לא היה סיכוי לספק מספיק מזון לאוכלוסיית העולם הגדלה במהירות, ורעב היה מתפשט.

 

הישג ניכר נוסף לענף מדע זה, הוא פיתוחן של מאות תרופות  האחראיות להארכת תוחלת החיים פי שלוש במהלך המאה האחרונה.

 

כיום, אחד הענפים החשובים ביותר של הכימיה האורגנית הוא ביולוגיה של התא או ביולוגיה מולקולרית (בין השאר, ביוכימיה) אשר ביסודה מבוססת על ענף זה של המדע.

 

הרשום לעיל הן רק קומץ דוגמאות לתרומת תחום זה במדע למין האנושי. אם כן, הססמה "חיים טובים יותר דרך כימיה (אורגנית)" מתאימה מאוד לעידן בו אנו חיים.

 

 

 

חוקרים.ות:

פרופ' אמיר רועי, ד"ר מחמד גבארהפרופ' גוזין מיכאלפרופ' דובורצקי רומן, פרופ' ויגלוק ארקדיפרופ' כהן יורםפרופ' פורטנוי משהפרופ' פרידמן מיכה, פרופ' קול משה, פרופ' שבת דורון.

 

אמריטי:

פרופ' כרמלי שמואל, פרופ' פוקס בן-ציוןפרופ' קשמן יואל, פרופ' רוזן שלמה.

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>