אודות החוג למתמטיקה שימושית

אודות החוג למתמטיקה שימושית

מתמטיקה שימושית מאופינת על ידי המוטיבציה של העוסקים בה יותר מאשר על ידי סוג המתמטיקה שהם עושים. המתמטיקה השימושית מתענינת במתמטיקה הקשורה לבעיות העולות בחקר החברה, המדע והטכנולוגיה. המתמטיקה השימושית עסקה באופן מסורתי בבעיות של פיסיקה מתמטית ובעיקר במשוואות דיפרנציאליות ובאנליזה נומרית. כיום העיסוק של מתמטיקה שימושית הוא רחב הרבה יותר ומתפרש החל מארכיאולוגיה ומדעי החברה, דרך מחקר ביו רפואי ועד להדמיה, עיבוד תמונות, תיכנון גיאמטרי וכריית מידע. המתמטיקה השימושית מעשירה את המתמטיקה על ידי הפניית תשומת הלב לבעיות חדשות ולמבנים מתמטיים חדשים העולים מתוך הצורך לבנות מודלים מתמטיים מורכבים יותר ולהשתמש בשיטות חישוב יעילות יותר כדי לתאר תופעות מורכבות בהן אנחנו נתקלים בטבע, בחברה ובטכנולוגיה.

 

השיטות של מתמטיקה שימושית דרושות בתחומים כמו למשל מידול תופעות פיסיקליות, כימיות וביורפואיות, בתכנון ועיצוב הנדסי של חלקים, מבנים ומערכות לצורך ביצועים אופטימליים, בתכנון מערכות מידע,  בעיצוב וניהול אסטרטגיות פיננסיות ושיווקיות, בהבנה ואופטימיזציה של תהליכי ייצור ועוד ועוד

 

בעיות שהמתמטיקה השימושית עוסקת בהם עולות בתעשיות המייצרות מכוניות, מטוסים, מנועים, טקסטיל, מחשבים, מערכות תקשורת, כימיקלים, תרופות, ביוטכנולוגיה, חומרים מתקדמים ובמגוון ארגוני שרות ויעוץ.

 

מלבד ההשתתפות של החוג בתכנית ביה"ס למתמטיקה לתואר ראשון מציע החוג תכנית לתואר שני ושלישי. 

 

לאינפורמציה נוספת אנא צרו קשר עם יועצי החוג למתמטיקה שימושית:

 

לימודים לתואר ראשון

ד"ר עדי דיטקובסקי

בניין שרייבר, חדר 302

03-6405987

 

לימודים לתואר ראשון ושני 

פרופ' אריה לבנט

בניין שרייבר, חדר 320

03-6408812

 

לימודי דוקטורט

פרופ' סטיבן שוחט

בניין שרייבר, חדר 119

03-6409170

 

מחקר

הדמיה:  הדמיה, עיבוד וניתוח תמונות עוסקים במנעד רחב של נושאים שהמשותף להם הוא שהנתונים מאורגנים בצורה מרחבית.  ההדמיה עוסקת בתהליך רכישת התמונה ומערבת שיערוך של פרמטרים גיאומטריים שונים מתוך תגובה לתהליכים פיסיקליים בתווכים שונים. דוגמאות הן אולטרא-סאונד (US), טומוגרפיה ממוחשבת (CT), תהודה מגנטית (MRI), תמונות ראדאר (SAR), תמונות מיקרוסקופ ועוד ועוד.

 

עיבוד תמונות עוסק במגוון יישומים של שחזור ושיפור תמונות כגון ניקוי תמונות, שיחזור מטשטוש, השלמת אזורים חסרים, סגמנטציה (זיהוי קווי מתאר של אוביקט) וכו.

 

ניתוח תמונות מבצע משימות של רכישת אינפורמציה מתמונות כגון  ראיית סטיראו, ניתוח תנועה מתוך סרט וידאו, קלאסיפיקציה שך תמונות ושל אוביקטים בתמונה, מציאת תמונות דומות מתוך מאגרי תמונות וכן הלאה.  התחום נושק לתחומים קרובים של ראיה ממוחשבת, למידה חישובית,  כריית מידע,  קלסיפיקציה וקטגוריזציה וניתוח צורות גיאומטריות.

 

היישומים כגון הדמיה ביורפואית, יישומי ביטחון וישומי בטיחות, תעשיית הבידור ובמיוחד הטלוויזיה והקולנוע, ובקרת איכות בתעשיה הן רק דוגמאות מועטות למקומות הנדרשים לתחום הזה בסקטור הפרטי והציבורי.

 

למידע על תחומי מחקר נוספים בחוג.

 

סמינר במתמטיקה שימושית

 

מעבדה לתפיסה חזותית

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive