עדכון על מעורבות סגל בית הספר במחקר הקורונה

פרופ' מלכה גורפיין מהחוג לסטטיסטיקה וחקר ביצועים  הצטרפה לצוות מחקר של משרד הבריאות ומסייעת בארגון מאגר מידע ארצי המשלב נתוני קורונה ארציים, אחראית על ניתוח הנתונים המתווספים על בסיס יומי בעזרת שיטות סטטיסטיות מתקדמות ולמידת מכונה. כל זאת בכדי לספק מידע חיוני לצוות מקבלי ההחלטות ולצוות הרפואי בהקדם האפשרי.

 

דר' דניאל נבו מהחוג לסטטיסטיקה וחקר ביצועים,  ביחד עם דר' אורי אובולסקי (ביה"ס לסביבה ולמדעי כדור הארץ)  ותלמידי המחקר רחל אקסלרוד, אבי בראז ועמית ששון, עובדים ביחד עם צוות מודלים ותרחישים של משרד הבריאות, ועם מכון גרטנר. מטרת הצוות היא להבין את הדינמיקה של התפרצות הקורונה, ואת היעילות של התערבויות פוטנציאליות, על מנת להעביר מידע למקבלי ההחלטות. הקבוצה של דר' נבו הינה חלק מצוות הבונה מודל המדמה את התנהגות האנשים באוכלוסיית ישראל בפירוט רב ומשלב לתוך המודל את דפוסי התפשטות נגיף הקורונה. הקבוצה של דר' נבו מתרכזת באמידת פרמטרים מנתונים המתעדכנים על בסיס יומיומי, וכן בתיקוף המודל על בסיס הנתונים. הצוות עובד בשיתוף עם מתכנתים מחיל המודיעין ובתיאום עם צוותים אחרים באקדמיה ובמגזר הציבורי העובדים על בעיות דומות.

 

בימים אלה העולם מתמודד עם מגיפת הקורונה, משבר בינלאומי יחיד במינו מאז מלחמת העולם השנייה. על מנת לגבש תגובה מתאימה למגיפה, השיח הציבורי ומקבלי החלטות מסתמכים על משפחה של מודלים מתמטיים להתפשטות מגיפות הניקראים מודלי SIR המספקים הערכות לגבי התפשטות המגיפה. רוב המודלים בספרות אינם לוקחים בחשבון את התגובות ההתנהגותיות של הפרטים (בני האדם), גורם חשוב במודלים כלכליים. איליה קרסיקוב (Ilia Krasikov), עמית מחקר בבית הספר, יחד עם שותפו למחקר רוהיט למבה (Rohit Lambba) מהמחלקה לכלכלה באוניברסיטת פנסילבניה, חוקרים מודל כלכלי של תפוצת מגיפות שבו משתני ההחלטה של הפרט כוללים ריחוק חברתי והשתתפות בכוח העבודה ומשתני ההחלטה של הממשלה כוללים הטלת סגר ובדיקות לאיתור המגיפה. באמצעות המודל, קרסיקוב ולמבה מעריכים את דרך התגובה האופטימלית על מנת להיאבק במגיפה.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>
אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive