קצת עלינו

ברוכים הבאים לבניין שרייבר, הבית של כולנו

אם יש תחום מדעי שעליו ניתן לומר בוודאות שהוא הבסיס לכל מה שיש סביבנו, זוהי המתמטיקה. אנחנו מתרגשים כל פעם מחדש מהקסם של עולם המתמטיקה ומגילוי דרכים חדשות בהן המתמטיקה יכולה להסביר את העולם ולגלות פתרונות לבעיות שהאנושות עוד לא יודעת לפתור.

 

עדיין לא הצלחנו לרפא את מחלת הסרטן, אבל בנינו אלגוריתמים שיעזרו לרופאים לקבל החלטות לגבי שיטות הטיפול.

 

עדיין לא גילינו את מהות הטבע האנושי, אבל הצלחנו לאתר גורמים אשר משפיעים על ההתנהגות של בני אדם.

 

עדיין לא מצאנו את אטלנטיס, העיר בקרקעית הים, אבל הצלחנו למפות כל מקום אחר בכדור הארץ כדי שאף פעם לא תלכו לאיבוד.

 

ומה אתכם? מה החידות שהכי מעניינות אתכם? איזה דברים אתם רוצים לפתור או לגלות בעזרת המתמטיקה?

 

אם אתם רוצים להיות הבאים בתור להשפיע על הטכנולוגיה, הרפואה, והעתיד של החברה האנושית, מקומכם איתנו, בבית הספר למדעי המתמטיקה של אוניברסיטת תל אביב.

 

 

מה שאנחנו כבר יודעים לא מעניין אותנו

מאות התלמידים ועשרות החוקרים שלנו מבלים את זמנם במרדף אחר הלא ידוע, הלא צפוי, החידות שעוד לא נפתרו והתאוריות המתמטיות והסטטיסטיות שעדיין לא פותחו.

 

הקפיצה הבאה קדימה יכולה להגיע מכל אחד מהתחומים שנלמדים אצלנו. למשל, בעזרת תורת המשחקים, פרופ' אילון סולן פיתח שיטה טובה יותר לצמצום כמות המפעלים שמזהמים את הסביבה ומאיצים את התחממות כדור הארץ.

שיטות האנליזה המתמטית של פרופ' ניר סוכן מאפשרות לשפר את הדיוק של מכשירי MRI וכך עוזרות לרופאים לאבחן ולחקור מחלות מורכבות.

המתמטיקה גם עוזרת להגן עלינו. למשל, "כיפת ברזל", המערכת שמגנה על יישובים בישראל ממתקפות טילים. חבר הסגל שלנו, פרופ' אריה לבנט, מפתח אלגוריתמים לבקרה של טילים שעוזרים לייעל מערכות כמו "כיפת ברזל". שיטות אלה יכולות לשמש גם עבור טכנולוגיות עתידניות נוספות, כמו רכבים אוטונומיים.

 

אנחנו מחפשים את הקפיצה הגדולה הבאה קדימה

בית הספר הוקם מתוך החזון להכשיר את המתמטיקאים המובילים בישראל, אשר ישפיעו על כל תחומי המדעים והחברה בעזרת הכלים שהם רוכשים אצלנו ודרך המחקר החדשני שבית הספר מאפשר להם לעסוק בו.

 

תכניות הלימוד שלנו כוללות מגוון רחב של השימושים והכיוונים שקיימים בתחומים המתמטיים. החל מהמתמטיקה התאורטית ביותר ועד לדרכים בהם מתמטיקה מובילה את עולם ההייטק ומדעי המוח ומשפיעה על האפליקציות שכולנו משתמשים בהן והטיפולים הרפואיים החדשניים ביותר.

 

אנחנו מאמינים שמתמטיקה היא המפתח לכל התחומים שיעצבו את חיי האנושות במאה השנים הקרובות. החל מיצירת רובוטים מתוחכמים מאי פעם אשר יבצעו פעולות שבני אדם לא מסוגלים לבצע ועד עיבוד כמויות עצומות של מידע טקסטואלי וויזואלי על מנת לחזות התנהגות אנושית ופיתוח טכנולוגיות חדשות שהעולם עדיין לא מסוגל לדמיין.

 

המתמטיקה קיימת בכל תחומי החיים שלנו ומלווה אותנו אפילו בפעולות הקטנות והאינטימיות ביותר – להתקשר להורים מהטלפון הנייד, לעשות קניות באינטרנט בלי לסכן את פרטי כרטיס האשראי, לבדוק מסלול הגעה לחתונה של חברים עם מפה דיגיטלית. מתמטיקה חיונית לחיי היומיום שלנו יותר מאי פעם, ואנחנו מאמינים בלהיות בקדמת המחקר שיאפשר את הקפיצה הטכנולוגית הגדולה הבאה.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>